CIAŁO CZŁOWIEKA

 

 

· Ile ciała można utracić i nadal żyć?

· Dlaczego włosy i paznokcie rosną nawet po śmierci?

· Jak długo człowiek może wstrzymywać oddech?

· Czy kobieta ze sztucznie powiększonym biustem może karmić dziecko piersią?

· Co powoduje, że ludzie mają naturalnie kręcone włosy?

· Dlaczego nie możemy sami siebie połaskotać?

 

 

 

 

· Ile ciała można utracić i nadal żyć?
Bardzo wiele. Ciało człowieka zawiera prawie wszystkiego w nadmiarze. Można żyć bez śledziony, wyrostka robaczkowego czy pęcherzyka żółciowego, a nawet utracić jedną nerkę i trzy z czterech gruczołów przytarczycznych. Można też usunąć trzy czwarte tarczycy i wątroby. Jeśli jednak usunie się całą tarczycę, nadnercza i trzustkę, do końca życia trzeba sztucznie dostarczać organizmowi niezbędne hormony.
Można usunąć większą część jelita: całą okrężnicę, żołądek i spory odcinek jelita cienkiego. Jednakże, po rozległej operacji, pacjenta trzeba na ogół karmić przez rurkę, co oczywiście znacznie pogarsza komfort jego życia.
Narządy płciowe: macicę, jajniki, piersi, jądra i penisa także można usunąć (najczęściej usuwa się je w przypadku raka).
Absolutnie niezbędne dla organizmu człowieka są: serce, płuca i mózg, choć serce i płuca można czasowo zastępować urządzeniami mechanicznymi, a serce całkowicie przeszczepić. W Wielkiej Brytanii żyje jedna osoba, a w USA kilka, które utraciły wszystkie kończyny. Statystyki wykazują jednak, że każda amputacja skraca długość życia średnio o 5 lat, niezależnie od tego, jaka to jest kończyna i czy pacjent ma protezę.


· Dlaczego włosy i paznokcie rosną nawet po śmierci?
Panuje powszechne, lecz błędne przekonanie, że włosy i paznokcie rosną po śmierci bardzo długo, przypuszczalnie dlatego, iż są zrobione z „martwego" materiału. Jest to błędne przekonanie. Kiedy ktoś umiera, niektóre funkcje komórek jego organizmu ustają dopiero po kilku godzinach. Dlatego przez krótki czas po śmierci nadal wytwarzane są komórki włosów i paznokci.
Po śmierci skóra ludzka zaczyna się kurczyć, co stwarza złudzenie, że włosy i paznokcie są dłuższe, niż były w chwili zgonu.


· Jak długo człowiek może wstrzymywać oddech?
W Księdze rekordów Guinnessa czytamy, że Robert Foster wstrzymywał oddech pod wodą przez 13 minut i 42,5 sekundy (po trzydziestominutowej hiperwentylacji tlenem), jednak rekord podczas nurkowania wynosi 2 minuty i 43 sekundy. W normalnych warunkach to mózg decyduje, jak długo można nie oddychać.
Kontrolowanie oddechu jest konieczne podczas śpiewu, pływania, nurkowania i ćwiczeń medytacyjnych. Gdy wstrzymujemy oddychanie po jakimś czasie zawsze występuje reakcja rdzeniowa i przerywa akt dobrowolnego wstrzymywania oddechu.


· Czy kobieta ze sztucznie powiększonym biustem może karmić dziecko piersią?
Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: wszystko zależy od tego, w jaki sposób dokonano operacji. Jeśli kanaliki mleczne prowadzące do sutków zostały uszkodzone lub zablokowane, to karmienie nie będzie możliwe. Podobnie, jeśli uszkodzono nerwy lub dopływ krwi do sutków. Jednakże jeśli nic takiego nie nastąpiło, piersią będzie można karmić, mimo implantów.
Wiele kobiet po najróżniejszych operacjach piersi - nie tylko zabiegach kosmetycznych - wspomina o występowaniu takich problemów jak zablokowanie kanalików mlecznych i tworzenie się ropni. Po wszczepieniu implantów bardzo często zdarza się utrata czucia w okolicy brodawek. To może prowadzić do zahamowania reakcji hormonalnej prolaktyny i oksytocyny, związanej z wytwarzaniem mleka.


· Co powoduje, że ludzie mają naturalnie kręcone włosy?
Nie ma cudownego sposobu na zamianę włosów prostych w kręcone i odwrotnie, gdyż rodzaj włosów, tak jak ich kolor, jest uwarunkowany dziedzicznie. Ogólnie, im prostszy i bardziej okrągły jest mieszek włosowy, tym prostsze są same włosy.
Proste włosy są silniejsze i bardziej odporne na działanie pogody. Wystawienie kręconych włosów na czynniki atmosferyczne najpewniej spowoduje, że skręcą się one i zjeżą, czyli nie utrzyma się dopiero co pięknie zrobiona fryzura. Woda morska, chlorowana woda w basenie, a nawet szampon, powodują to samo.


· Dlaczego nie możemy sami siebie połaskotać?
Jest to pytanie, które od lat zaprząta wyobraźnię wielu ludzi. Karol Darwin uznał, że nie możemy się sami połaskotać, ponieważ sami siebie się nie boimy (rzeczywiście, trudno samego siebie przestraszyć). Według Darwina wykręcanie się i pisk, jaki wydajemy z siebie, kiedy nas ktoś łaskocze, to część naturalnej reakcji, która pozwala uciec od napastnika, gdy chwyta on za nasze wrażliwe na łaskotki części ciała. Śmiejemy się zaś dlatego, że wiemy, iż atak nie jest rzeczywisty - i dajemy o tym znać naszemu „napastnikowi". Gdybyśmy naprawdę zostali zaatakowani, także byśmy się wykręcali i wyrywali, ale już bez śmiechu.Szkola i Kursy Wizazu // WSR // Dziennikarstwo // WSR, Szkoła Fotografii // Forum WSR // Strony sluchaczy WSR - powrot