SEKRETY ZWIERZĄT

 

· Czy na świecie istnieje jakieś naprawdę nieme zwierzę?

· Kiedy pszczoła użądli, ginie, czy jest jakieś wyjaśnienie takiego sposobu obrony?

· Które rekiny są najbardziej niebezpieczne?

· W jaki sposób pająki tkają swoją sieć - i jak to się dzieje, że same się w nią nie łapią?

· Jakie zwierzę rozmnaża się najszybciej?

· W jaki sposób łowcy dżdżownic wywabiają je z ziemi?

· Czy jakiekolwiek zwierzę może przeżyć bez głowy?

· Jak to się dzieje, że ptaki siadające na przewodach wysokiego napięcia nie giną od porażenia prądem?

· Jaka jest najsilniejsza trucizna zwierzęca na świecie?

 

 

 

 

· Czy na świecie istnieje jakieś naprawdę nieme zwierzę?
Najcichszym stworzeniem na świecie jest przypuszczalnie żyrafa, która nie potrafi wydawać głosu. Żyrafa jest łagodnym zwierzęciem, chyba że coś ją rozdrażni. Wtedy wymierza kopniaka, wystarczająco potężnego, by zabić lwa.

 

· Kiedy pszczoła użądli, ginie, czy jest jakieś wyjaśnienie takiego sposobu obrony? Większość pszczół to spokojne stworzenia, które nie żądlą, jeśli ich się nie sprowokuje. Pszczoły żyjące w ulach żądlą w obronie swoich rojów. Tylko pszczoła miodna ginie po użądleniu. Samica pszczoły miodnej ma kosmate żądło, wystające z odwłoka - razem z pęcherzykiem jadu. Jego utrata jest dla pszczoły śmiertelna.
Ten sposób obrony wydaje się być skierowany przeciw kręgowcom. Kiedy pszczoła miodna atakuje owady, nie traci żądła.
Oderwane żądło samoczynnie coraz głębiej wbija się w ciało przeciwnika, pompując jad w ranę. Jednocześnie wysyła substancje lotne, które ostrzegają sąsiednie pszczoły o obecności zagrożenia i dają im sygnał do ataku.


· Które rekiny są najbardziej niebezpieczne?
Najbardziej przerażający jest niemal siedmiometrowej długości żarłacz biały.
Zanotowano 311 ataków żarłaczy białych, zwanych ludojadami, na ludzi. Żarłacz tygrysi, którego ze względu na upodobanie do padliny nazywa się „hieną oceanów", zaatakował człowieka 104 razy. Trzeci na liście jest żarłacz tępogłowy z liczbą 69 ataków. Podobnie jak żarłacz tygrysi, nie jest zbyt wybredny w wyborze pożywienia, a także, jako jeden z niewielu rekinów, może wpływać na słodkie wody. Tawrosza większość nurków uważa za stworzenie nieszkodliwe, lecz stopniowo i on zyskuje niepochlebną opinię swoimi atakami na harpunników (53 razy).
Wśród rekinów, które wzięto pod obserwację, są też: krótkopłetwy rekin ostronosy - popularna oceaniczna ryba ceniona przez wędkarzy (38 ataków), rekin młot (34 ataki, większość dokonana przez wielkie osobniki), żarłacz błękitny -znany z tego, że atakuje rozbitków (30 dobrze udokumentowanych ataków, a jest ich przypuszczalnie więcej), żarłacz menisora - znany z tego, że broni swojego terytorium, odstraszając intruzów (10 ataków, jeden z wynikiem śmiertelnym, niektóre na nurków polujących na ryby).


· W jaki sposób pająki tkają swoją sieć - i jak to się dzieje, że same się w nią nie łapią?
Szacuje się, że na świecie żyje 100 tysięcy gatunków pająków, przy czym niektóre z nich wcale nie tkają sieci, a wiele produkuje same nici. Pająki mają wrodzone umiejętności budowania sieci w tak precyzyjnej kolejności, że napięcie nici jest jednakowe w każdym kierunku, a „piasta" pozostaje zawsze w centrum.
Ukończona sieć zawiera około 40 metrów nici i choć może się wydawać jednorodna, składa się z różnorodnego materiału. Pająk rozpoczyna pracę od wypuszczenia w powietrze bardzo cienkiego jedwabnego włókna, które zaczepia się o jakiś trwały obiekt. Następnie z grubszego jedwabiu buduje ramę w kształcie litery Y, wplatając w nią małą centralną wysepkę oraz tymczasową spiralę. Wykorzystując to jako wyznacznik, zaczyna produkować kleistą nitkę i konstruować zewnętrzne partie sieci. Bliżej centralnej wysepki przymocowuje krótsze fragmenty kleistej nitki, pozostawiając także odcinki bez kleju, dzięki czemu może dotrzeć do złapanej muchy, nie wpadając we własną sieć.


· Jakie zwierzę rozmnaża się najszybciej?
Samica nornika zwyczajnego jest mistrzynią pod tym względem w królestwie ssaków. Zaczyna rozmnażanie, kiedy ma zaledwie 25 dni i może wydać na świat do 8 młodych nawet 17 razy w ciągu roku. W świecie owadów nie ma sobie równych mszyca. Łączna masa potomków mszycy kapuścianej może pod koniec roku wynieść 800 milionów ton (ponad dwa razy więcej niż masa całej populacji ludzi) - wliczając wszystkie jej dzieci, wnuki, prawnuki, praprawnuki itd. Równie szybkie są pod tym względem bakterie. Pałeczka okrężnicy (Escherichia coli) reprodukuje się na przykład co 15 minut.


· W jaki sposób łowcy dżdżownic wywabiają je z ziemi?
Tradycyjna metoda polega na „brzękaniu" - w ziemię wbija się widelec i uderza w niego, by drgał. Najwyraźniej drgania te są dla dżdżownic nieprzyjemne, gdyż przypominają uderzenia kropli deszczu o ziemię. W czasie deszczu zaś dżdżownice wychodzą na powierzchnię, by uniknąć zatopienia w norkach.


· Czy jakiekolwiek zwierzę może przeżyć bez głowy?
Pozbawione głowy karaluchy nie tylko przeżywają, lecz żyją jeszcze przez 7 dni. Można sprawić, by żyły i dłużej. W pewnym eksperymencie jednemu karaluchowi usunięto głowę, a drugiemu nogi. Beznogiego karalucha umieszczono na tułowiu tego bez głowy, oba korpusy przekłuto i „połączono" - gdy płyny fizjologiczne mogły się ze sobą mieszać, bezgłowy karaluch wykorzystywał informacje zmysłowe karalucha bez nóg. A co ze zwierzętami, które rodzą się bez głowy? W październiku 1997 roku uczeni z uniwersytetu w Bath ogłosili, że dzięki technice genetycznej udało im się wyhodować bezgłowe żaby. Nikt nie wie dokładnie, jak długo mogą one żyć, gdyż zabijano je po 3 dniach. Jednakże, jeśliby je sztucznie karmiono, nie ma biologicznych powodów, dla których nie miałyby żyć dłużej.


· Jak to się dzieje, że ptaki siadające na przewodach wysokiego napięcia nie giną od porażenia prądem?
Siedzenie na przewodach pod napięciem 400 tysięcy woltów wydaje się prostą drogą do spalenia się na węgiel. Jednakże ptaki mogą to robić bezkarnie, gdyż siedząc na przewodzie, nie mają kontaktu z ziemią: dotykają tylko kabla, więc mają takie samo napięcie jak on. Brak różnicy napięć oznacza brak przepływu prądu, zaś brak przepływu prądu oznacza, że nie będzie porażenia. Za to, jeśli ptak machnie skrzydłami i zahaczy o sąsiedni przewód o innym napięciu, tragicznie się to skończy. Dlatego przewody są rozmieszczane na tyle szeroko, by ptaki nie powodowały spięcia.


· Jaka jest najsilniejsza trucizna zwierzęca na świecie?
Jedna z australijskich ośmiornic jest wprawdzie mała, lecz wytwarza najbardziej niebezpieczną truciznę w tym regionie. Wystarczy odrobina, by w kilka minut zabić człowieka. Stworzenie to, długości 15 centymetrów, przecina skórę ofiary, po czym wypuszcza do wody śmiercionośny koktajl, wydzielany przez zmodyfikowane gruczoły ślinowe. Jad atakuje układ oddechowy, niszcząc komórki nerwowe, co powoduje paraliż tego układu i uduszenie ofiary. Jak dotąd nikomu nie udało się znaleźć antidotum. Choć zwykłym ludziom raczej trudno zetknąć się z podobną trucizną, japońscy biznesmeni szczycą się tym, że jadają zwierzęta morskie, zawierające równie śmiercionośną substancję. Jest to tetrodotoksyna, tysiące razy silniejsza od cyjanku, która znajduje się w tkankach ryb rozdymek. W postaci zupy kosztuje ponad 100 funtów za talerz i dodaje dreszczyku miłej kolacji po męczącym tygodniu pracy. Jeśli jednak kucharz popełni błąd, kolacja ta może być ostatnim posiłkiem klienta, zanim jeszcze podadzą kawę i rachunek.Szkola i Kursy Wizazu // WSR // Dziennikarstwo // WSR, Szkoła Fotografii // Forum WSR // Strony sluchaczy WSR - powrot